medTzorg
Arts in beeld: Albert Jansen

  • 25 / 02 / 2026
  • Arts in beeld

Huisarts Albert Jansen werkt via medTzorg in de gevangenissen in Zwolle en Zutphen. Hij vertelt hoe hij bij medTzorg terechtkwam en waarom de overstap hem heeft verrast: “Via een collega van de huisartsenpost hoorde ik over medTzorg. Ik liet één keer mijn interesse blijken en vanaf dat moment werd het heel toegankelijk om eens iets heel anders te gaan doen. Ze zijn blij met de uren die je kunt werken, omdat ze weten dat we er vaak nog een andere baan naast hebben. Dat heb ik als heel prettig ervaren.” Daarnaast vertelt Albert over de dynamiek van het werk, het contact met gedetineerden en de steun die hij voelt binnen het team.

Meer tijd voor het verhaal achter de patiënt

“Op sommige dagen voelt het alsof je in een storm staat. Het licht gaat ’s ochtends aan en dan begint het: spreekuur, visites, telefoontjes, post, weer spreekuur. Het is behoorlijk druk, en je komt niet altijd toe aan het verhaal achter de mens. Terwijl dat juist is wat mij drijft in de zorg.” Dat veranderde voor hem tijdens zijn eerste dag: “Daar merkte ik meteen dat je net iets meer tijd hebt om door te vragen. Dat maakt een wereld van verschil.”

De bijzondere dynamiek van gedetineerdenzorg

Gedetineerden hebben vaak meer aan hun hoofd dan alleen hun medische klachten. Albert ziet dat dagelijks terug. “Ze hebben grotere problemen: rechters, advocaten, onzekerheid over hoe lang ze nog moeten, waar ze heen gaan. En daarnaast is er het gedrag dat ik maar ‘gedetineerdengedrag’ noem: soms willen ze iets van je. Bijvoorbeeld ziekgemeld worden zodat ze niet naar de arbeid hoeven. Daar moet je doorheen kunnen kijken.”

In Zwolle komt daar nog een extra uitdaging bij: “Daar zit een GHB-detox-afdeling. De mensen daar hebben vrijwel allemaal kruisgebruik: ze gebruiken meerdere middelen door elkaar. Daar moet je gevoel voor ontwikkelen. Dat is uitdagend, maar heel goed te leren.” Bij medTzorg krijgt iedere huisarts bij ons Expertisecentrum de kans om meer te leren over verslavingszorg via onze e-learnings, scholingen en masterclass.

‘Ik heb nooit het gevoel gehad dat ik er alleen voor sta’

Albert benadrukt hoe waardevol de samenwerking binnen medTzorg voor hem is. “We hebben een klein groepje artsen met wie we laagdrempelig dingen bespreken. Ik heb nooit het gevoel gehad dat ik er alleen voor sta — ook al ben je dat op dat moment misschien wel. Maar zo voelt het niet. Dat is heel fijn.” Ook de ondersteuning vanuit medTzorg ervaart hij als sterk: “Als er een vraag is, stuur je een mail en dan heb je dezelfde dag nog antwoord.”

‘Als medTzorg-arts moet je van de aparte patiënten houden’

Het werk vraagt om een bepaalde basishouding, vindt Albert. “Je moet een beetje van de aparte patiënten houden. Alles is net even anders, en dat maakt het spannend en gevarieerd. Soms zitten patiënten in de isoleercel, zijn ze heel onrustig en moet jij zelf de rust bewaren om überhaupt een gesprek te kunnen voeren. Je moet je stabiel voelen in je dokterschap.”

Advies aan geïnteresseerde huisartsen: “Loop een dag mee. Dan krijg je meteen een indruk van hoe dit werk is en kun je beoordelen of het iets voor je is. Zo heb ik het zelf ook gedaan — en ik was meteen enthousiast.”

Werken bij medTzorg

Wij bieden huisartsgeneeskundige zorg in heel Nederland aan kwetsbare mensen die niet zelfstandig toegang hebben tot reguliere huisartsenzorg. Het gaat hierbij om patiënten in justitiële instellingen en bewoners van zorginstellingen die onder de Wet langdurige zorg (Wlz) vallen.

Werken bijOpent in een nieuwe tab: